X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

نه گفتنی !

خوب این بار اولی نبود که یه جمله توهین آمیز نسبت به یه ملیت می خوندم و مطمئنم آخرین بارم نیست ..  منتها یه چیزی همیشه ذهنم رو آزار میده و اون اینه که یه آدم که تا به حال به یه کشور نرفته و با مردمش برخوردی نداشته چطور می تونه راحت در مورد بی فرهنگی مردم اون کشور نظر بده ؟؟ 

 می دونید بچه ها یه حقیقت درد آور این وسط وجود داره .. اینکه وقتی یه قدم پاتو از مرزای ایران می ذاری اون ورتر دیگه ایرانی ارزش نداره .. من اینو به عینه دیدم و لمسش کردم .. می دونید متاسفانه ما نه اون اقتدار و صلابت و اسلام کاذبی که  تلویزیون های وطنی سعی دارن بهمون تزریق کنن داریم و نه اون ادعاهای روشنفکرانه و متمدن بودنی که تلویزون های اون ور آب مدام دارن جارش می زنن ..  

 چند سال پیش وقتی یه شبکه تلویزیونی تو کانادا می خواسته راجع به ایران چیزی رو نشون بده .. کوچه های خاکی افغانستان و کشورهای حاشیه خلیج رو با یه گله گاو و گوسفند و شتر نشون می داده ..  وقتی تو اون سالها دختر خالم که از قضای روزگار آلمان به دنیا آمده و الان داره کانادا زندگی می کنه آمده بود ایران و داشت با دوستش چت می کرد دوستش باور نمی کرد تو ایران حتی اینترنت باشه و همه اش می گفت :  جدا ً از ایران داری چت می کنی ؟ از وقتی وارد شدی شتر ندیدی ؟  

خوب فرق این آدم که فقط نشسته پای تلویزیونش و یه مشت اراجیف راجع به ایران شنیده و دیده بعدش باور کرده با تویی که هنوز ترکیه رو ندیدی و با مردم و فرهنگشون هیچ برخورد و آشنایی نداشتی و از سر معده در موردشون قضاوت می کنی چیه ؟    

  

تو که دم از حقوق بشر و روشنفکری می زنی و برای حیوانات( اعم از دو پاش و چهار پاش )دل می سوزونی بر مبنای کدوم اصل انسانی از یه ملیت دیگه که هیچ برخوردی باهاشون نداشتی بد می نویسی ؟  

تو به فرهنگ و قدمت کشورت می نازی ؟ خوب مگه فقط تو گذشته تاریخی داری ؟ تا حالا شده بخوای کاخهای سعد آباد رو با کاخهای استانبول مقایسه کنی ؟ می دونی چند ساعت لازم داری که فقط بخوای توپکاپی رو بگردی .. من دلما باغچه و بقیه کاخها رو فاکتور می گیرم ..  

کشور تو .. کشور من .. کشور ما.. چند تا شهر تاریخی داره ؟ تا حالا رفتی بگردی ببینی ترکیه چند تا شهر تاریخی داره ؟  

فکر می کنی امسال علت انتخاب استانبول به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا چی بود ؟  تو باید بدونی چون علاوه بر استانبول شهر پکس مجارستان و اسن آلمانم انتخاب شدن و استاندارد معیار برای این انتخاب رو باید خوب بدونی 

تویی که در جواب دوست ترکیه ایت که به ترکی حرف زدنه ترکای ایران متلک پرونده بهش گفتی ترکای ایران ترکمنن و ترک های اصلی اینان شماها خودتون رو لطفا قاطی نکنید .. واقعا چند درصد از ریشه زبان ترکی و نژاد ترکها با خبری .. می دونستی زبانهای آلتایی که شامل : ترکی، چوواشی، مغولی، منچو، تونگوزی، کره ای و ..... فقط مورد استفاده ساکنین بین کوه های اورال و آلتای در شمال ترکستان بوده و این زبون از اون سرزمین توبقیه کشورها گسترش پیدا کرده و در حال حاضر ترکی اوغوز که اصلی ترین رسته ی زبان ترکی هستش داره تو ترکیه مورد استفاده قرار می گیره ؟   

تا حالا شده به کسی بر بخورین که داره فارسی حرف می زنه اما نصف لغاتی که به کار می بره انگلیسیه و لهجه اشم درست نیست تو ادای کلمات فارسی ؟ ترکی ایرانی در مقایسه با ترکیه استانبولی اینجوریه .. ترکای ایران نصف کلماتشون فارسیه .. لهجه اشون درست نیست و وقتی یه ترک از ترکیه یا آذربایجان به حرفاشون گوش میده خوب مسلما تو ذوقش می خوره ..  

 

من قبل از اینکه برم ترکیه در موردش زیاد خوندم و تحقیق کردم ولی هیچ کدوم از جملات مثل جمله آلفونس دو لامارتین شاعر فرانسوی به دلم ننشست .. دو لامارتین گفته : "اگر مجبور باشی که یکبار به جهان نگاه کنی، تنها به استانبول بنگر. در آنجا خدا و انسان، طبیعت و هنر چنان جایی آفریده اند که ارزش دیدن دارد."  

می دونید این یه اصله که سلیقه تو با سلیقه من فرق بکنه .. من به سلیقه ات احترام می ذارم بدون هیچ انتظار متقابلی .. اما حقیقت اینه که ترکیه و مردمش تو دنیای امروز جایگاه ویژه ای دارن اما هیچ می دونی من و توی ایرانی کجای دنیا وایسادیم ؟ 

خواهشا قبل از اینکه بیای یه لیست از افتخارات وطنی رو که هر روز با ایمیلم به دستم می رسه و فقط به درد این می خوره که ادم برای رو کم کنی ازشون استفاده کنه وگرنه که تو دنیای واقعی هیچ بازتاب و سود منفعتی برای ایران و ایرانی نداشته بنویسی .. یه ذره .. فقط یه ذره فکر کن ..  

برخورد مردم کشورای دیگه رو با مردم کشورمون مقایسه کن و نگو بهم که این نتیجه اعمال غلط دولتمردانمونه... وقتی الف.نون می گه ما با دولت usa  کار داریم نه ملتش .. یعنی اونا از ما هم متحجر ترن که بخوان گناه یکی رو سر اون یکی خالی کنن ؟  

 

نه !! خصوصیات فرهنگی و رفتاری ادما هست که باعث میشه بقیه در موردشون قضاوت کنن ..  

مشکل ما ایرانی ها اینه که فکر میکنیم از ک..ون فیل افتادیم و همه ملیتهای دیگه عقب مونده ن. ایرانی جماعت باورش شده نژاد آریایی وجود خارجی داشته و اونها وارث خالص این نژاد هستن که باعث کشته شدن میلیونها آدم تو جنگ جهانی دوم شد. این در حالیه که همه این باورها و اعتقادات فقط تا وقتی تو چهار چوب مرزهای ایرانی می تونه درست به نظر بیاد و وقتی میری بیرون و نگاه می کنی و می گردی و تحقیق می کنی می بینی حقیقت اینه که تو حتی یه سفید پوست خالصم نیستی. 

یه لحظه فکر کن اگر به تعداد هندی‌ها که یه سوم جمعیت دنیان ، ایرانی داشتیم چی میشد؟ من فکر نمیکنم همه بخشهای فرهنگ ایرانی باشه که من بخوام 13 برابر بیشتر توی چشم دنیا باشه. چون دیگه اون وقت به جای اینکه یه ایرانی بنویسه من حالم از ترکای ترکیه به هم می خوره یه نفر از گینه بیسائو میاد و کامل ما رو قهوه ای می کنه و میره .. 

این حرفها رو منی دارم می زنم که تو 25 سال عمرم هیچ وقت نشده که کسی در مورد ایران بد بگه و من جیگرشو در نیاورده باشم .. اما هر چقدرم وطن دوست باشم بی منطقی و قضاوت نا عادلانه در مورد ملیتی که تا حدودی باهاشون آشنام رو نمی تونم تحمل کنم .  

 

آندره ژید امروز : 

ناتانائیل! ای کاش عظمت در نگاه «تو» باشد ، نه در آنچه بدان می نگرِی!  

هرگز در این جهان چیزی ندیده ام که حتی اندکی زیبا باشد، مگر آنکه فوراً آرزو کرده ام که تمامی مهر من آن را در بر گیرد! 

[ پنج‌شنبه 1 بهمن 1388 ] [ 05:58 ] [ Yaprak ]
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 86054

بک لینک فا